Ile kosztuje zagotowanie 1l wody?
Kupując czajnik elektryczny oprócz dostrzegania zalet tego urządzenia wiele osób zadaje sobie pytanie – czy nie jest to przypadkiem urządzenie zbyt drogie w eksploatacji? Czy nie taniej byłoby mieć czajnik przeznaczony na kuchenkę gazową? I przy okazji czy czajnik o mocy 2200W będzie droższy w eksploatacji niż 1700W? Odpowiedzmy sobie na te pytania.
Kluczowym problemem w wielu wyliczeniach są straty ciepła, które mamy przy podgrzewaniu wody na kuchence gazowej. Niestety wiele osób wyliczając koszty za pomocą wzorów fizycznych nie uwzględnia tych czynników. Tymczasem straty energii są całkiem spore i zależą m.in. od samego czajnika, ilości wody w nim oraz od palnika na jakim gotujemy wodę (im większy palnik tym ciepło bardziej ucieka nam na boki). Na dużym palniku straty energii sięgają nawet 50%! W przypadku czajników elektrycznych ten problem nie jest już tak istotny. I to właśnie sprawia, że w różnych źródłach możemy znaleźć różne wyliczenia. Jak jest więc w rzeczywistości?
W przypadku czajnika elektrycznego koszt zagotowania 1l wody wynosi około 5 groszy.
W przypadku czajnika na kuchence gazowej koszt zagotowania 1l wody wynosi około 3 grosze (lub 2 grosze w taryfach dla gospodarstw, które ogrzewają dom gazem).
W procentach różnica jest spora, bo gotowanie w czajniku elektrycznym jest mniej więcej dwukrotnie droższe. Gdyby nie straty ciepła na kuchence gazowej, to gotowanie na gazie byłoby prawie trzy razy tańsze.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chęć posiadania gazu w domu wynikałaby tylko z podobnych wyliczeń to sumarycznie oszczędności z gotowania wody czy innych potraw będą dość iluzoryczne, bowiem by korzystać z gazu musimy płacić chociażby abonament gazowy i inne stałe opłaty. Z tego też względu nie jest wcale powiedziane, że gotowanie na gazie jest tak ekonomiczne (no chyba, że gazu używamy do ogrzewania mieszkania).
No i jeszcze jedna dość ważna informacja – w czajniku elektrycznym woda zagotuje się nawet 2x szybciej.
Na koniec przydatna uwaga – wiele osób widząc czajniki 1700W i 2200W uważa, że ten drugi czajnik będzie gorszy, bo pobiera więcej prądu. Nauka jest jednak piękna, bo przygotowanie wody w jednym i drugim czajniku ma identyczny koszt. Dlaczego? Po prostu woda w czajniku o większej mocy zagotuje się szybciej, o czym często zapominamy. Tak więc większa moc czajnika nie zwiększa nam kosztów eksploatacji, tylko skraca czas zagotowania wody